Novinky v oblasti BIM, pro pozemní a liniové stavby

Přidáno: 4. 5. 2020 09:56:41 Počet shlédnutí: 994

04 Květen 2020

Jistě jste se s pojmem BIM (Informační model budovy) už setkali.

Novinky v oblasti BIM, pro pozemní a liniové stavby

Je mnoho kanceláří, které už BIM řešení aktivně využívají se všemi výhodami a můžou konstatovat, že je to dobré řešení. Týká se to hlavně projektantů pozemních staveb, kde už BIM začíná být standardem. Také převodní formát IFC (Industry Foundation Classes), označovaný dnes za mezinárodní normu ISO 16739:2013 v této oblasti, začíná být velice stabilní.

Pozemní stavby v BIM:
V oblasti pozemních staveb se objevuje mnoho BIM řešení a software z různých zemí a s různými schopnostmi. Asi nejznámějšími softwary jsou Revit a ArchiCAD a tyto řešení se nejčastěji objevují v již zajetých BIM projekčních kancelářích.
Naše společnost CADservis se v této oblasti pustila do řešení co nejvíce podobného námi distribuovanému ZWCADu, a sice Arcadia BIM. Jedná se o řešení pro kompletní stavbu (architektura, stavba, pasport stavby, elektroinstalace, voda, kanalizace, topení, únikové cesty a statika konstrukcí). Arcadia je funkční BIM řešení, lokalizované do českého jazyka, se známým uživatelským prostředím. K dispozici máme také komplexní BIM program Edificius, který je však zatím pouze v angličtině.


Nejlepší cesta, jak vědět o BIM více je začít.
Pokud chcete začít s BIM, tak více se o tomto systému dozvíte na www.bim-cad.cz

 

pozemní bim

Liniové stavby v BIM:

Liniové stavby jsou zatím daleko od úplného BIM. Některá CAD řešení se sice prezentují jako BIM pro liniové stavby, ale problém je, že zatím není definován žádný finální standard pro přiřazení tříd a atributů v IFC formátu. Také je u liniových staveb problém s množstvím dat. Není problém vyprojektovat 500m silnice, ale co třeba 10 km? Na toto je nejlepší řešení RoadPac od společnosti Pragoprojekt, díky svému datovému pojetí modelu. Na letošní silniční konferenci v Českých Budějovicích prezentoval Ing. Sirotek, z firmy Viapont, možnou budoucnost BIM u liniových staveb, a to i v návaznosti na RoadPac 2020, rozpočty a časové plány liniových staveb. Prezentoval také výsledky spolupráce jednotlivých institucí a společné datové prostředí CDE. Je fajn, že se touto problematikou zabývá celá skupina lidí a vypadá to na brzký nástup formátu IFC v.5.
Věřím, že jakmile bude hotový IFC v.5, který by měl problematiku liniových staveb řešit, bude brzy poté i nová verze RoadPac pro ZWCAD, určená pro silnice a dálnice a třeba se pak brzy dočkáme i verze pro železnice.

liniové bim

 

Jiří Tomíček

Přihlášení

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s užitím cookies. Můžete je vymazat nebo předem odmítnout jejich používání volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči.. Vice info