teamviewer
Team Viewer
youtube
Jsme na YouTube
Sdílet na Facebooku
cart
0 KčKošík
menuclose
Menu
image
06.11.2023

Ocelové konstrukce

ZWCAD, SketchUP, ZW3D

Řešení pro návrh ocelových konstrukcí: Od architektonického konceptu po složité konstrukční výzvy

Ocelové konstrukce jsou páteří moderního stavebnictví. Od mrakodrapů po mosty a od průmyslových hal po komerční centra - ocel se stala synonymem pro trvalost, flexibilitu a inovaci v konstrukčním inženýrství. Úspěšný návrh ocelových konstrukcí vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje odsouhlasení projektu s investorem, architektonický návrh a samotné konstrukční řešení. V následujících řádcích se podíváme na různé fáze a software, které lze využít pro efektivní návrh ocelových konstrukcí.

1) Odsouhlasení projektu s investorem a architektonický návrh ve SketchUp

Předtím, než se stavební inženýři pustí do detailního konstrukčního řešení, je nutné odsouhlasit projekt s investorem. Zde se často používá SketchUp - intuitivní nástroj pro 3D modelování, který umožňuje rychlé a efektivní vytváření architektonických návrhů. Díky jeho vizuální povaze a široké knihovně pluginů lze s investory komunikovat prostřednictvím realistických modelů a vizualizací, které pomáhají objasnit záměry a získat jejich schválení.

2) Konstrukční řešení

a) Jednoduché konstrukce pomocí ZWCAD a SKIJO

Pro jednodušší konstrukční projekty lze použít kombinaci ZWCAD a SKIJO. ZWCAD je cenově dostupný a spolehlivý CAD software pro přesné 2D a 3D modelování, který poskytuje potřebné nástroje pro návrh konstrukčních prvků. SKIJO doplňuje ZWCAD o specializované konstrukční funkce, které umožňují rychle vytvářet standardní ocelové prvky a spoje.

b) Složitější konstrukce s parametrickým návrhem v ZW3D Standard

Když projekt vyžaduje složitější konstrukční řešení, je vhodné sáhnout po ZW3D Standard, což je pokročilé řešení pro 3D modelování a výkresovou dokumentaci. Díky parametrickému návrhu mohou inženýři snadno upravovat modely a automatizovat opakující se úlohy, což šetří čas a zvyšuje produktivitu.

c) Složité komplexní ocelové konstrukce pomocí software I.S.D HiCAD nebo Tekla Structures

Pro nejnáročnější a nejkomplexnější ocelové konstrukce se vyplatí investovat do specializovaného software jako je I.S.D HiCAD nebo Tekla Structures. Tyto programy nabízí široké možnosti pro návrh, detailování, optimalizaci a simulaci ocelových konstrukcí. HiCAD se pyšní svou flexibilitou a schopností řešit specifické požadavky jednotlivých projektů, zatímco Tekla Structures je známá svým silným výpočetním základem a komplexní integrací do BIM (Building Information Modeling) workflow.

3) Propojení s PLM systémy

Zrychlení přípravy výroby je kritické a zde přichází na řadu integrace s PLM (Product Lifecycle Management) systémy. Například nadstavba ZWCADu FEMO kterou jsme dělali pro firmu FEMONT, poskytuje spojení mezi návrhovým softwarem a PLM

Shrnutí

Výběr správného softwaru pro návrh ocelových konstrukcí závisí na komplexitě projektu a specifických potřebách návrháře. Od architektonického konceptu až po finální konstrukční řešení je nezbytné využít nástroje, které zvyšují efektivitu, zlepšují komunikaci s investory a maximalizují přesnost konstrukčních výpočtů. Ať už se jedná o jednoduché aplikace jako ZWCAD s SKIJO, parametrické modelování v ZW3D, nebo o komplexní systémy jako I.S.D HiCAD a Tekla Structures, pro každý aspekt návrhu existuje řešení, které může inženýrům pomoci při tvorbě robustních, efektivních a ekonomicky úspěšných ocelových konstrukcí.

 

„Používejte funkční kombinaci CAD programů, která vám
usnadní vaši práci a zároveň vás
finančně nezruinuje stejně jako ve FEMONT OPAVA“

 

Jiří TOMÍČEK
CAD konzultant
20 let se stará o CAD programy ve FEMONT Opava

 

ZWCAD   FEMO nadstavba   ZW3D   SKETCHUP